Flyme OS 6 – pierwsze wrażenia

Flyme OS 6 – pierwsze wrażenia

Kilka dni temu Meizu udostępniło publicznie swój najnowszy system operacyjny Flyme OS 6 w wersji międzynarodowej. W tym wpisie krótko opiszę moje wrażenia z używania go.

Już prawie tydzień mam przyjemność (choć czasem i nieprzyjemność) korzystać z najnowszego systemu firmy Meizu, Flyme OS, w wersji beta. Na pierwszy rzut oka nie widać zbyt wielu zmian względem poprzedniej wersji systemu. Pewne różnice są widoczne, ale nie są one tak duże, jak firma reklamowała przed wypuszczeniem systemu. No ale do rzeczy…

Błędy Flyme OS 6.6.12.30G

Zacznę nietypowo, bo od błędów systemu. Jest to pierwsza wersja systemu beta, która została udostępniona dla szerszej publiki. System posiada ogromną ilość błędów na chwilę obecną. Potwierdza to też ilość zgłoszonych przez testerów błędów (ponad 100 zgłoszeń w pierwsze 3 dni). Z tych większych, które rzucają się w oczy to brak ekranu blokady (można sobie doinstalować aplikację zewnętrzną). Kolejnym problemem jest brak aplikacji motywy, przez co musimy trzymać się domyślnego wyglądu urządzenia. Developerzy także nie postarali się do końca z aplikacją zabezpieczenia, która narzeka na brak podpięcia konta do Lokalizacji telefonu, a która nie jest dostępna dla użytkowników międzynarodowych. Z mniejszych błędów nadal są problemy z tłumaczeniem, ale jak dowiedziałem się od pracowników firmy zostaną one zniwelowane przed wypuszczeniem systemu w formie stabilnej (po prostu nie wgrano jeszcze gotowego, polskiego tłumaczenia).

Nowe animacje i kolory

Po aktualizacji do Flyme OS 6 korzystanie z telefonu stało się znacznie przyjemniejsze. System zyskał wiele nowych animacji i kolorów, które nie wpłynęły na płynność działania urządzenia. Pojawiły się nowe animacje, m.in. dla wiadomości SMS, przechodzenia między ekranami, zamykania aplikacji czy ładowania (w sumie około 400 nowych animacji, wg twórców). Jednocześnie producent dodał do Flyme OS 6 trochę koloru, dzięki czemu system nie jest już taki „szary”, szczególnie, gdy wejdziemy w ustawienia.

Zmiany aplikacji i poprawione błędy

We Flyme OS 6 kilka aplikacji doczekało się odświeżenia wyglądu. Zmiany dotknęły aplikacji takich jak Email, Zabezpieczenia, Galeria, Muzyka, Narzędzia, Ustawienia, Zegarek, Kalendarz, Pliki, Narzędzia oraz Notatki. W większości są to zmiany kosmetyczne, poprawa kolorów, zmiana wyglądu, ale pojawiły się także nowości funkcji. Do aplikacji Narzędzia dodano pomiar poziomu głośności oraz „rzut monetą”, ustawienia zostały inaczej pogrupowane, a zegar wyświetla na mapie świata miejsce wybrane jako czas dodatkowy. Producent także poprawił aplikację Aparat, która działa teraz znacznie szybciej i wygląda trochę lepiej (bardziej iOSowy styl). Niestety nie zwróciłem jeszcze uwagi na to, czy jakość zdjęć się poprawiła.

Poprawione błędy i sugestie

Zauważyłem, że Meizu naprawiło odwieczny problem z nieprzychodzącymi powiadomieniami i SMS. Znacznie płynniej działają także kontakty, chociaż wciąż nie przywrócono wyszukiwania kontaktu w dialerze. Niestety, producent nie zdecydował się na dodanie „odznak” powiadomień na ikony aplikacji oraz poinformował, że takowe nie zostaną dodane w najbliższej przyszłości.

Tym co dodatkowo mocno mnie zabolało na chwilę obecną, to usunięcie ikony Ustawień z panelu powiadomień (aktualnie do ustawień możemy wejść wyłącznie przez ikonę na pulpicie). Jednak informacja o tym została już zgłoszona i bardzo możliwe, że ikona wróci. Ponadto w panelu pojawiła się zakładka (skrzynka odbiorcza) dla powiadomień, w której znajdują się powtarzające się powiadomienia. W moim przypadku pojawiły się tam na chwilę obecną powiadomienia z aplikacji Instagram i Sklepu Play (zakończono pobieranie…).

Inne nowości

Z innych ciekawych elementów, o których warto wspomnieć, jest zmiana wyglądu kontaktów, które wyglądają teraz znacznie przyjemniej dla oka. Producent także zmienił menedżer zadań, który jest (w moim odczuciu) wygodniejszy w obsłudze (karty przewijają się na boki, a przycisk do zamykania wszystkich znajduje się na dole ekranu).

Oczywiście, nie są to wszystkie zmiany, lecz tylko takie, które uważam za warte wspomnienia. Więcej zrzutów ekranu z nowego systemu znajdziecie w galerii Flyme OS 6. Jeśli macie pytania do nowego systemu śmiało piszcie je w komentarzach – postaram się to sprawdzić. Pamiętajcie też, że wymienione przeze mnie błędy będą zapewne znikać w ciągu najbliższych tygodni, gdyż developerzy ciągle pracują nad wszystkimi elementami, które zgłaszają testerzy.

About The Author

Marcin Tymków

Administrator i twórca MeizuPolska.pl oraz naczelny tłumacz Flyme OS.

Related posts

 • Michał

  Jak to pierwsza beta, błędy są i trzeba czekać na poprawkę od strony Meizu. Cieszy mnie fakt, że system będzie miał język polski w odświeżonej wersji. Jeśli z Flyme będzie co raz lepiej to idzie on w dobrą stronę jak dla mnie. Oby tak dalej.

  • Wiesław Juskowiak

   Tylko, że mam wrażenie, że to wcale nie idzie w dobrą stronę. 6 Pro jest gorszy niż 5 Pro, a Flyme też nie wygląda na rewelację. Może coś się zmieni, ale póki co czarno to widzę.

 • Bartosz Wójcik

  A voice assistant dalej jest krzaczasty czy można liczyć chciaz na angielską wersje

  • Voice Assistant nie jest dostępny w wersji międzynarodowej.

 • Gacek Szymańsky

  A skąd można pobrać tą wersję? I czy nadal można?

  • Nie można jej pobrać, gdyż jest to beta zamknięta. Czytelnicy Polskiego Centrum Meizu jako pierwsi dowiadują się o tym, jak wygląda globalna wersja systemu.

   • Gacek Szymańsky

    kurde to do bani… bo zapomniałem zapisać się do bety i teraz już nie można, no cóż, za błędy się płaci
    A nie ma jeszcze jakiejś możliwości zapisu do bety?

    • Na chwilę obecną nie.

 • Majster Pirzu

  Wciąż jest jedna ikona wielu aplikacji na belce powiadomień?

  • Tak, chociaż o dziwo już więcej aplikacji ma swoje ikony 🙂
   To akurat poprawiają wraz z naszymi zgłoszeniami (jakby nie mogli od razu ustawić dla wszystkich…)

 • extrm

  U mnie ekran blokady jest tylko nie wiem dlaczego u mnie większość systemu jest po angielsku gdzie brat ma już polski, ale poczekam do kolejnej aktualizacji jak by jeszcze system raportowania był po angielsku a nie tak jak na obrazku https://uploads.disquscdn.com/images/e7098707c484527a3960dcfb1e272bdad94da74c5cce2454a4cdad3e2c0e5ece.jpg

  • Bo masz wersję chińską (A). W tym wpisie opisałem wersję międzynarodową (G).

   • extrm

    No faktycznie 🙂

 • SiwY

  Czy poprawiono tłumaczenia w języku polskim? Brakuje opcji podswietlenia ekranu na 15 sec.

  • Tłumaczenia są przygotowane przez agencję z Polski. Zostaną zaimplementowane w najbliższych aktualizacjach (przed aktualizacją do wersji stabilnej na pewno będą już w systemie). Aktualnie jest minimum 30 sekund 🙂 Można to zasugerować, ale to taka pierdoła, że nie liczę na szybką implementację.

   • SiwY

    Będę wdzięczny za zgłoszenie tego faktu. 30 sekund jest stanowczo za długo 🙂

    • We Flyme OS 5 było tak samo i nikt nie narzekał.. ;>

 • Gacek Szymańsky

  Mam jescze pytanie. Jeżeli jest zrobiony root z ustawień flyme to będzie można zrobić aktualizację?

 • Marcin Drozdowski

  Flyme 6 jest na bazie android marshmallow (6.0) ?? czy 5.1??

  • wojted

   jeżeli masz urządzenie z 5.1 to szóstka też będzie z 5.1. Ale Flyme 6 będzie takie samo dla wszystkich urządzeń, nieważne czy oparte o Lolipopa czy Marshmallow.

 • wojted

  Widzę, że beta w wersji G ma więcej błędów niż w A. W wersji A są motywy, ekran blokady i z apką Zabezpieczenia też nie ma problemów. Ogólnie ta beta w wersji A działa całkiem dobrze. Tylko skrót do ustawień mogliby przywrócić do powiadomień bo to faktycznie denerwujące.
  Wyszła już kolejna beta wersji chińskiej 6.7.1.17. Zaraz biorę się za instalację.

 • Wiadomo kiedy wyjdzie stabilna wersja Flyme 6? I chciałbym jeszcze zapytać jak to jest z tymi aktualizacjami. Czy smartfony Meizu dostają jakiekolwiek aktualizacje Androida, czy tylko Flyme?

  • Dostają Androida tak samo jak smartfony Xiaomi – raz na rok, bo częściej nie potrzeba. A wersja stabilna będzie w okolicy marca.

   • Gacek Szymańsky

    Czyli ze jak M2 Note ma teraz 5.1 to za rok będzie miał 6 czy jak?

    • Paweł Sieniek

     Nie. Flyme leci w kulki z klientami i nie aktualizuje androida do nowszej wersji, a samą nakładkę flyme. Dla przykładu Pro 5 wyszło na Androidzie 5.1, ma go do dziś i Flyme 6 dla Pro 5 też będzie na 5.1 😉

     • Nie leci w kulki. Niektóre urządzenia dostaną aktualizację do Androida 6, inne od razu do 7. Wszystko zależy od tego do jakich będzie możliwa aktualizacja oraz jaka będzie konieczność. Jeśli dzisiaj dostałbyś aktualizację m2 note do Androida 6.0, nawet byś tego nie zauważył 🙂

 • Kamil Wójcik

  Nie wiem czy Inni też ale ja czekan na powrót Dirac HD Sound